Heli-Ski Sibirya

Aktif volkanik dağlarda kayak keyfi…

Aktif volkanik dağlarda kayak keyfi…      

“End of the World”

 

Kamchatka – Asya kıtasının en doğu ucu…

Buraya yol yok ! Ulaşım sadece gemi veya uçakla. Dolayısıyla da, otelimizin önündeki yolun bittiği yerde “End of the World” yazıyordu…

Moskovadan tam 9 saatlik bir Aeroflot uçuşu ile Petropavlosk’a gidiyorsunuz. Hayatımda gördüğüm en garip havaalanı. Tamamen sokağa iniyor ve uçağın kapısında sizi halk karşılıyor !…

Bavulu almak için daha sonra pasaport ve boarding kart ile terminale tekrar giriyorsunuz 🙂

Petropavlosk tamamen bir sanayi şehri ama şehirin içinde iki adet kayak yapabileceğiniz pist var. Pek bir canlı yaşamadığı için size nasıl baktıklarını hayal edin.

Petropavloskun insanları yabani olsa da, Haski köpekleri inanılmaz dost yanlısı ve onlarla Ormanda 2-3 saat kızak yapmak müthiş bir keyif.

 

​​Heli – Ski keyfi gerçekten muhteşem…

Kullanılan Helikopterler Rus askeri helikopteri ve 18 kişilik !… 2 kaptan ve bir teknisyen ile uçuyor ama konabildiği yerleri hayal edemezsiniz, inanılmaz manevra kabiliyetleri var.

Kamchatka tamamen hala aktif olan Volkanik dağlardan oluşuyor. Yer yer dağdan çıkan dumanların arasından kayıyorsunuz. Ayrıca en büyük dağının kraterine de inebilirsiniz. Helikopter sizi oradan alıyor.

Gerçekten inanılmaz bir deneyim…​Gerçi bizim kaydığımız ve kraterine indiğimiz dağ 2013’de tekrar aktif oldu lav püskürttü !… Şanslıymışız.

Diğer güzellik ise, Mayıs ayında kayak yaptığınızdan hava çok geç kararıyor ve kayak dönüşü, karlar içerisindeki sıcak su havuzlarında whisky’nizi içerek dinleniyorsunuz…

 

Okyanus sahiline kadar kayak keyfi…​

Gerçekten çok şaşırtıcı ve müthiş bir deneyim…

Zirveden okyanus kıyısına kadar kaymak ve sonunda da okyanus kenarında güneşlenip, piknik yapmak !

Volkanik taş toplamak ve kayak ayakkabılarınızla, denizde taş sektirmek gerçekten farklı ve unutulmaz.

Dik dağlar, her an aktif olabilecek volkanlar ve çığ tehlikelerinin yanısıra  en büyük tehlike ise karşınıza çıkacak Ayı tehlikesi. Zira hepsi kış uykusundan uyanmış oluyorlar ve yemek arıyorlar. Karda koşmaları ise görülmeye değer, kısa mesafede At’dan daha hızlı hayvanlar ve karşılaştığınızda ayağınızda kayak yok ise, istediğiniz kadar kendisine “Dayı” deyin, pek şansınız yok.

 

DamarIarınızdaki kana değiI, ruhunuzdaki heyecana güveneceksiniz…