Heli-Ski Revelstoke

Yer çekimi yokmuşçasına uça, uça ...

Bol kar cenneti Revelstoke !…

Orman içerisinde ve belinize kadar karda, yer çekimi yokmuşçasına uça, uça kaymak.

Zevklerin en güzeli !…

 

Bu sene grup olarak çok dağıldık.

Rober, Hindistan Himalayalara, diğer ekip arkadaşlarımız Haluk, Ömer, Özhan, Atilla ise Sibirya Kamchatka’da kayak yapmayı tercih etmişlerdi. Biz de geçen geldiğimizde tam bol karın keyfini çıkaramadığımız için tekrar Canada Revelstoke’da Heli Ski yapmayı tercih ettik.

Bu sene herkes çok şanslı olup, süper kayak yapmış. Ama ben kendi adıma diyebilirim ki, 40 yılı aşkın zamandır kayak yaparım ve her kayakçı gibi benim de hayalim, belime kadar toz kara gömüldüğüm bir ortamda kayak yapmaktı ve bunu ancak bu sene gerçekleştirebildim. Uyanmak istemediğim bir rüya gibiydi !…

 

Unutamıyorum, unutmak istemiyorum ve bir an önce kış gelse de tekrar gidip, bu zevki alabilsem diye düşünüyorum.

2015 Yılında maalesef son 50 yılın en kötü karına denk gelmiştik. Tabii Helikopter kayağı yaptığımızdan sizi 3,000m üzerine çıkarıyorlar ve siz yine toz bol kar bulabiliyorsunuz. Fakat bu sene rekor kar yağışı olmuş (10m ve üzeri) ve biz oradayken de sürekli kar yağışının devam etmesinden dolayı muhteşem ötesi bir kar kondisyonu vardı. Alpine’a (2,500m üzeri) hiç çıkmamız gerekmeden, tamamen orman içi kayak yapma şansı bulduk.

 

Orman içinde kayak yapmak gerçekten çok farklı, tehlikeli ama bir o kadar da keyifli. Bu arada ağaçlar o kadar sık ki, dallara çarpmadan kayak yapabilmek mümkün değil !

Orman içinde, “Tree Skiing” yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu “Tree Well” lere yani ağaç kuyuları !

Çam ağaçlarının dalları ağacın altına kar yağmasını engelliyor fakat burada oluşan boşluğa yanlardan kar doluyor. Bu kar ağaç yapraklarının koruması nedeni ile daima yumuşak kar olarak orada birikiyor. Ağaç kuyuları denilen bu alan, bir iki metre derinliğinde olabiliyor.

Siz de buraya düştüğünüzde, maalesef hiç bir yerden destek alamadığınız için, aynı bataklık misali bu karın içerisinden çıkmakta çok zorlanıyorsunuz. Fakat işin en tehlikeli yanı, olası bir ağaç kuyusuna baş aşağı düşerseniz, yardımsız çıkmanız mümkün değil ve bu yumuşak karın içerisinde ölüm tehlikeniz var. Maalesef bizim kayak haftamızdan tam bir hafta önce 11 kişilik bir başka kayak grubunda, 7. kayakçı olarak kayan Avusturyalı kayakçı ağaç kuyusuna baş aşağı düşerek çok trajik bir şekilde hayatını kaybetmiş.​

 

Böylelikle, Heli Ski maceramızda Çığ tehlikesinin yanında bir de “Tree Well” tehlikesinin de olduğunu öğrenmiş olduk ! 🙂

Biz ise; dikkatimizi sadece sık ağaçlar içerisinde yolumuzu kaybetmemek için, rehberimiz Drake’in çıkardığı garip sesleri takip ederek ormanın keyfini çıkarmakla meşguldük.

Bol kar kayağı  yapmaya başladığımdan beri, en büyük korkum düştüğümde kayağı bulamamak olmuştur.

Ve bunca yıl sonra ilk defa bu sene korktuğum başıma geldi. Hem de ilk inişte !…

Kayak mı sıkı ayarlanmamıştı ve ayağımdan çıktığı için mi,  düştüm ?  Yoksa düşünce mi çıktı ? Bilemiyorum !

Fakat işin kabus yanı, grubun en sonunda kayıyordum ve belime kadar karın içinde yaklaşık 45 dakika kadar kan ter içinde kayağı aramış olsam da maalesef bulamadım. Rehberimiz Drake’de arayıp bulamayınca diğer gruptan helikopterdeki yedek çifti getirmesini istemek zorunda kaldık.  Tüm enerjimi o bir saat içinde tamamen bitirmiş durumdaydım.  Umarım bir daha hiç böyle bir tecrübe yaşamam !

Kayak ayağınızdan çıkınca, aynı süratle karın içinden , derinden aynı hızla gitmeye devam ediyor ve hangi açı ile ne tarafa gittiğini fark edemiyorsunuz ve dolayısıyla da bulamıyorsunuz. Bazen düştüğünüz yerden on metrelerce uzakta bambaşka bir yerde olabiliyor.

İşin komik tarafı, aynı gün akşamüstü gruptan Mehmet Ali’nin de kayağı kayboldu ve yedek kayak olmadığından Drake kendi kayaklarını Mehmet Ali’ye vererek, kendi tek kayakla inmek zorunda kaldı. İzlemesi çok keyifliydi 🙂

 

Helikopteri “Private” olarak kiralayabilmek için en az 10 kişi olmanız gerekiyor. Pilot’un yanına rehberimiz oturuyor ve arka da ise biz 5 kişilik bir kayak ekibi. Böylelikle bir grup kayarken, diğer grup helikopter ile zirveye taşınıyor ve tüm gün bu rotasyon ile devam ediyor. Hava şartları ve enerjimize bağlı olarak günde yaklaşık 8-10 çıkış yapılabiliniyor.

Bu sene maalesef bir arkadaşımız katılamadığı için 9 kişiydik ve 5+4 olmak üzere iki grup olduk.  Fakat bu bir kişilik eksiklik, bizlere harika bir sürpriz sundu. İki gün boyunca profesyonel bir fotografçıyı da yanımıza alarak, fotograf ve video çekimi gerçekleştirme şansı elde ettik.

Fotografçı ile en unutulmaz anımız ise; Türk olduğumuzu söylediğimizde bize Nusret’in tuz dökmesini taklit ederek “Oooo welcome Turkish Butchers” demesi oldu 🙂

İki grubun birlikteliği öğlen yemeği arası için helikopterimizin yanında kurduğumuz piknik ortamında gerçekleştiriliyordu. Tabii bu kadar yol gidip, oldukça masraflı olan Heli Ski seyahatinde, plastik bardaklarda çay içip, yanında buz gibi olmuş soğuk sandviçleri yemek hatta bir tas çorba içip tüm günün enerjisini almaya çalışmak da ayrı bir ironi ! 🙂

 

Grubumuz, öğlen yemeğinde yiyemediğimiz yemekleri ve Heli Ski’de yasak olan içki konusunun hakkını tabii ki, otele döndüğümüzde barda gerçekleşen Aprés Ski’de veriyor !…   Kayak sonrası tüm günün keyfi ve adrenalini ile birlikte birbirimize takılmak, şakalaşmak, tüm yorgunluğu unutturuyor.

Hepimizin kayağı çok sevmesi ve güzel bir kayak yapmanın verdiği haz ile birleşen bu arkadaşlığımız, bizleri daima kahkahaya boğuyor ve inanılmaz gülüyor, içiyoruz !…

Bir tatil 10 Gün, 10 Erkekle, 10 numara olur mu ?… Oluyor… Hem de yıldızlı 10* 🙂

 

Sağlığımız, keyfimiz, durumumuz müsait olsun da her sene, dünyanın bir köşesinde bu güzel arkadaşlıklar ile Heli Ski yapıp, unutulmaz anlar yaşayalım.

Seneye hedef KAMCHATKA !… Görüşmek üzere, hoşça kalın…

 

"İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür…"

Platon