Cem'in ilk Off Piste tecrübesi!

La Grave  - Fransa

 

LA GRAVE , Lyon’a 2 saat mesafede Grenoble’dan sonra Briançon’a gelmeden evvelki ufak bir kasabadır.

Bu kasabanın özelliği 3600m zirveli La Meije dağı ve sadece “off piste” kayak yapıla bilinen  Avrupa’daki tek dağ olma özelliğidir.

Kasaba 1400m’de yer almakta ve oldukça eski ve ilkel bir teleferik sizi en zirveye kadar götürmekte ve 3600m’den kasabaya kadar tamamen off piste olarak kayabiliyorsunuz.

2200m irtifa iniş fazla gelenler için bir ara istasyon da var. Fakat karın güzel olması halinde, ara istasyondan kasabaya iniş, tamamen ağaçlar arasında olduğundan muhteşem bir keyif ve süper bir manzara.

Bu arada La Meije’in zirvesi buzul olduğundan, kayarken size mavi renkte muhteşem buz manzaraları sunmakta.

Fakat bu güzelliğin bir de tehlikeli yanı var ki, o da buzulların arasında oluşan boşluklar / çukurlar – “crevasse”.

Buzullar arasında olan yarıklar / boşluklar / çukurlar kar ile kaplandığından (Kar Köprüsü) siz kayarken göremiyorsunuz ve üzerinden geçerken  ağırlığınızdan dolayı kar köprüsünden aşağıya doğru düşüyorsunuz. Şanslıysanız çukur büyük olmuyor ve belinizdeki “Harness” ve kanca sayesinde rehber, sizi ip ile yukarı çekiyor. Fakat bu kazaların çoğu maalesef hayati kırıklar veya ölümle sona eriyor.

Hatta bizden 5 gün önce bir Alman kayakçı bizim kaydığımız yerin tam 10 metre yanında bir Crevasse’a düşerek hayatını kaybetmiş.

Kayağa çıkarken Cem’in ilk defa beline “Harness” takıp, çığ “Beeper”ını ve sırt çantasına küreğini, sopasını yerleştirirken  yaşadığı heyecanı ve yüzündeki şaşkınlığı görmek çok keyifliydi !... :-)

Kayak benim için büyük bir tutku ve bu zevki oğullarımla yaşamam harika bir duygu. Hep bunu istemiştim.

Allah’ın şanslı kuluymuşum ki, her iki oğlum da süper kayakçı oldular ve beraberce harika kayıyor, unutulmaz anılar yaşıyoruz.

Şimdi sıra geldi onları yavaş yavaş Off Piste ‘e alıştırmaya ve extreme kayak öğretmeye. İlk deneme La Grave ! www.la-grave.com.

Bu sene maalesef Snow Forecast’ın hafta boyunca her gün 25-30 cm taze kar yağışı bildirimine kanarak, apar topar 2 gün içerisinde

La Grave’a gittik.  Ama topu topu yağan kar sadece tüm hafta boyunca 1 cm olmuş :-)

Bu durumda tabii ki sert ezilmemiş zeminde  buz parçalarının üzerinde kaymak, büyük bir macera olsa da pek keyifli olamadı maalesef.

Ama unutulmaz anlar ise, öğle yemeği yiyebilmek için dağın ortasında kurulmuş olan bir Café’ye ulaşmak için 45 derece diklikte olan ve tüm buz olan bir kulvardan inmemiz ve çok aç olmamıza rağmen yemeğe değil, sağ salim indiğimize sevinmemiz.

La grave’ın güzel yanı, kar olmadığında araba ile yarım saat mesafede bulunan “Serre Chevalier” kayak merkezine ulaşabilmeniz.

Burada tabii ki off piste yok ama çok keyifli pist kayağı yapabiliyorsunuz.

La Grave, tamamen extreme kayakçılar için olduğunda tahmin edebileceğiniz gibi, kasabadaki erkek oranı % 99,9 :-)

Kaldığımız Otel’de her odadan iki erkek çıkıyor ve yollarda ikili, dörtlü veya daha büyük sırf erkek grupları görüyorsunuz.

Hatta o kadar komik ki, ilk gece çok aç olduğumuzdan erken gittiğimiz bir Restoran bom boş olmasına rağmen ful rezerve idi ve bize zar zor 2 kişilik bir masa ayırdılar. Daha sonra da bu Restoran 8li, 12li ve 4lü Erkek grupları ile doldu.

Her halde, Cem genç bir erkek olarak “Acaba yanlış bir spor mu seçtim ?...” diye sorgulamıştır. :-)

La Grave’a giderseniz tavsiye edeceğim konaklama yerleri “Hotel Chalets De La Meije” Odalar idare eder ama balkonlu ve harika dağ manzaralı. Kahvaltı gayet iyi ve çok misafirperver ve yardımcı sahipleri var.

Ayrıca akşamüstü dinlenmek için özel olarak rezerve edebileceğiniz bir Sauna ve Jakuzi tesisi mevcut.

Akşam yemeği servisleri yok maalesef.

Diğer bir önerim ise, benim diğer seferlerde kaldığım “Skiers Lodge” Oldukça ekonomik, bir o kadar da lüks dışı :-)

Ama sahibi İsveçli Pelle ve eşi Ayşegül. Harika insanlar. Kayak rehberi ve 4 günlük turlar dahil program verdiklerinden oldukça iyi.

Ayrıca akşam tüm otel misafirleri uzu masa etrafında beraberce keyifli yemek yiyorsunuz.

Gece ise müthiş bir Bar ve gece kulübüne ful erkek olarak iniyor dans ediyorsunuz :-)

Akşam Restoranları için ise önerilerim “Au Vieux Guide” Super keyifli bir restoran biz iki gece üst üste gittik.

Hatta cüzdanı unutarak gitmiş olmamız da ayrıca unutulmaz bir anıydı :-)

Raclette Peynir sevenler için “La Meijette” tam anlamıyla peynirden ölene kadar... :-) Ve "Pizza e Pasta"

Sonuç olarak her ne kadar taze bol kar bulamamış olsak da, Cem ile birlikte ilk off piste deneyimini yaşamak ve baba oğul harika bir dört gün geçirmek benim için unutulmaz bir keyifti. Kiraladığımız şirin arabamız Fiat 500 ile Alplerin muhteşem manzaralarında dönerken, bu keyfi hep birlikte daha nice kereler yaşamayı dileyerek seyahatimizi sonlandırdık.

 

Çok teşekkürler canım oğlum.

Harika bir kayak hayatın olsun !